Najwyższej jakości przewody i kable do głośników

11-07-2022

Każdy, kto choć trochę interesuje się sprzętem audio, wie, że nie da się uzyskać najwyższej jakości dźwięku bez zastosowania specjalistycznych kabli i przewodów do głośników. To one odpowiedzialne są za zasilanie i przesyłanie sygnału pomiędzy poszczególnymi elementami zestawu. Dlatego niskiej klasy kable nie będą w stanie unieść potencjału wysokiej klasy sprzętu audio, Wybierając kable do głośników, warto pamiętać, że każdy z nich powinien być w pełni dostosowany do swojej funkcji i wykonany z najwyższej jakości materiałów. Podpowiadamy, jakie parametry cechują jakościowe przewody i kable głośnikowe.

Dlaczego jakość przewodów i kabli głośnikowych jest tak ważna?

Kable głośnikowe to nieodłączny element zestawu audio. Choć często są one pomijane podczas wyboru poszczególnych jego części, ich jakość jest równie istotna. Są istotne i mają wpływ na ostateczne brzmienie, ale nie aż tak duży jak poszczególne elementy toru. Służą one do łączenia elementów sprzętu audio między sobą, a także do ich zasilania, przez co ich wybór ma wpływ na efekt związany z charakterem uzyskanego dźwięku.

Pamiętajmy, że nawet najwyższej klasy głośniki nie będą w stanie w pełni pokazać swojego potencjału, jeśli do ich podłączenia wykorzystamy niskiej klasy przewody głośnikowe. Warto postawić na sprawdzone rozwiązania pochodzące od cenionych w branży producentów, które zapewniają wykorzystanie pełnego potencjału naszego systemu audio.


Kompletując zestaw audio, składający się z pochodzących z górnej półki głośników, możemy zepsuć cały efekt, jeśli nie przywiążemy odpowiedniej wagi do jakości przewodów głośnikowych. Te najlepsze znakomicie różnicują poziomy pasm częstotliwości, oddają każdy dźwięk oraz szczegół w utworach. Dodatkowo kable głośnikowe wysokiej klasy mogą pomóc w uzyskaniu odpowiedniego dla naszego ucha i gustu charakteru brzmienia. Jest to zdecydowanie prosta do wychwycenia uchem różnica, którą zauważy każdy, kto choć raz posłucha dźwięku pochodzącego ze sprzętu audio połączonego i zasilanego wysokiej jakości przewodami audio.

Jakość, długość i grubość kabli ma bardzo duże znaczenie

Kupując sprzęt audio, warto przeanalizować i zaplanować swoje wydatki w sposób całościowy i dobrać do siebie elementy o podobnej jakości, aby móc wykorzystać pełny potencjał każdego elementu zestawu. Na kablach nie warto oszczędzać. Trwałość przewodów jest ważna, ale wszystkie te, które mamy w ofercie można uznać za trwałe. Nikt nie zwraca uwagi na tę cechę przewodów przy ich wyborze.


Poza jakością, kupując przewody głośnikowe, należy zwrócić uwagę na grubość i długość kabla. Ta pierwsza powinna być dobrana do mocy i potrzeb urządzenia lub urządzeń, do których będzie podłączona. W przypadku długości kabla sprawa jest bardziej skomplikowana. Planowanie rozłożenia głośników w pokoju odsłuchowym to długotrwały proces, który wymaga przetestowania wielu kombinacji.

Pamiętajmy, że im mniejsza średnica i większa długość kabla, tym większe spadki energii. Te z kolei bezpośrednio wpływają na ilość mocy, która dociera do poszczególnego głośnika. Z tego powodu warto dążyć do jak najniższej utraty mocy, aby móc w pełni wykorzystać efektywność danego sprzętu. Aby tak się stało, należy zastosować odpowiedni przekrój dostosowany do długości kabla. Im większa odległość, tym większy powinien być przekrój.

Najważniejsze parametry kabli głośnikowych

Kable głośnikowe różnią się od siebie nie tylko długością i grubością, lecz także parametrami wynikającymi z budowy głośnika. Wśród najważniejszych wymienić można rezystancję, induktancję, konduktancję i kapacytancję. Parametry te podawane są w poszczególnych jednostkach w przeliczeniu na metr przewodu, co warto zapamiętać przed rozpoczęciem poszukiwań najlepszego przewodu. Na ich podstawie możliwe jest wybranie najlepszych kabli, każdy z tych parametrów opisuje inne cechy, dlatego warto poznać ich znaczenie.


Rezystancja wyrażana jest w Omach, ma największe znaczenie przy wyborze interkonektów. Jej wysokość zależy od przekroju, budowy i materiału użytego do wytworzenia kabla. Niska rezystancja doceniana jest w mocniejszych zestawach. Zbyt wysoka może powodować zakłócenia i gorszą separację kanałów dźwięku. Indukcyjność podawana w mikrohenrach powinna być stosunkowo niska, ponieważ zbyt wysoka może powodować wrażenie przytłumienia przy wyższych częstotliwościach.

Opisując parametry, nie można zapomnieć także o pojemności kabla podawanej w nanofaradach, która zależna jest od przekroju, odległości i przenikalności elektrycznej przewodów. Aby uzyskać najwyższą jakość dźwięku, warto także postawić na przewody z wysokiej klasy izolacją wykonaną z jakościowych materiałów, które cechują się stosunkowo niską stratnością.