Gramofony to wspaniałe urządzenia, pozwalające na muzyczną podróż w czasie. W naszych wpisach poruszaliśmy ich temat już parę razy, uważamy jednak, że warte są poświęcenia jeszcze większej ilości uwagi. Dzisiaj jednak nie tyle będziemy mówić o samych gramofonach, ile o pewnych użytecznych sprzętach, z którymi zdecydowanie się zetkniesz, jeśli zależy Ci na dobrej jakości dźwięku. Porozmawiajmy zatem o przedwzmacniaczach!
Przedwzmacniacz do gramofonu służy do wzmocnienia sygnału audio z gramofonu na poziom, który jest odpowiedni dla dalszego przetwarzania przez wzmacniacz lub odbiornik. Warto go zakupić, jeśli gramofon nie ma wbudowanego przedwzmacniacza, a sygnał z wkładki gramofonowej jest zbyt słaby. Umożliwia on uzyskanie odpowiedniej jakości dźwięku, zapewniając tym samym lepsze wrażenia przy korzystaniu z gramofonu.
Na płycie winylowej sygnał zapisuje się w postaci rowków. Ich szerokość jest bezpośrednio powiązana z częstotliwością dźwięku. Niskie tony wymagają szerokich rowków, które ograniczają ilość dźwięków, jaką można nagrać. Z tego powodu płyty winylowe potrzebują efektywnego wykorzystania powierzchni. Służy temu korelacja zapisu. Metoda ta została opracowana ponad 60 lat temu i do dzisiaj wykorzystywana jest na całym świecie. Polega ona na osłabianiu tonów niskich, a z kolei na podbijaniu wysokich o taką samą ilość decybeli. Dzięki temu jeden nośnik może zapisać wiele minut nagranego dźwięku. Problem jednak leży w tym, że sygnał dźwiękowy przez wykorzystanie owej metody traci na jakości. Jego zniekształcenie wymaga zatem korekcji.
Gramofon dla audiofila to nie lada gratka. Mimo wielu źródeł, z których w dzisiejszych czasach można słuchać muzyki, to właśnie korzystanie z tego sprzętu posiada swój wyjątkowy, niezastąpiony klimat. Urządzenia te mają jednak bardzo czuły układ, zaś prąd płynący bezpośrednio z wkładki jest na niskim poziomie. Nie spełnia on wymagań większości wzmacniaczy. Mimo że gramofony często są już wyposażone w przedwzmacniacze, sprzęt załączony do zakupionego produktu może nie dopasować się do naszych oczekiwań. Podłączenie zewnętrznego przedwzmacniacza podnosi jakość dźwięku nawet o kilka poziomów, ciesząc przy tym uszy. To podstawowe wyposażenie, jeśli zależy Ci na jak najlepszym dźwięku, a skoro czytasz ten wpis, to tak właśnie musi być!
Przedwzmacniacz gramofonowy to sprzęt, którego zakup wymaga odpowiedniego przemyślenia. Zaczynając od podstaw, zastanów się, gdzie Twój gramofon ma się znajdować? Jak dużą przestrzeń posiadasz, aby zainstalować także przedwzmacniacz? Do gramofonu najlepszy byłby oczywiście sprzęt wysokiej jakości, czasami warto więc dostosować położenie urządzenia tak, aby zmieścił się jak najlepszy przedwzmacniacz. Warto tutaj nadmienić, że przedmioty te wcale nie są nie wiadomo jak ogromne, więc ta część podejmowania decyzji nie powinna spędzać Ci snu z powiek. Przejdźmy dalej.
Na rynku dostępna jest ogromna pula przedwzmacniaczy. Z jednej strony to bardzo dobrze, umożliwia bowiem dobranie sprzętu jak najbardziej zbliżonego do oczekiwań. Z drugiej jednak, dla osoby nieobeznanej w temacie, ogromny wybór może być przytłaczający. Jak się w tym wszystkim nie pogubić?
Jest kilka rzeczy, na które przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę, kiedy decydujesz się na zakup przedwzmacniacza. Stworzyliśmy dla Ciebie krótką listę z omówieniem, dzięki której ów wybór będzie dla ciebie prostszy.
Oczywiste jest, że znaczącym faktorem w wyborze przedwzmacniacza będzie posiadany budżet. Jesteśmy pewni, że zależy Ci, aby znaleźć odpowiedni sprzęt wpisujący się w Twoje możliwości finansowe. Z tego powodu przygotowaliśmy parę opcji, wśród których liczymy, że znajdziesz coś dla siebie.
Przedwzmacniacze stanowią istotny element gramofonów, dzięki któremu można wydobyć maksymalną jakość dźwięku z tych ponadczasowych urządzeń. Odpowiednie dobranie takiego sprzętu zapewni Ci niezapomniane doświadczenia z odsłuchiwaniem płyt winylowych. Mamy nadzieję, że ten poradnik pomoże w wyborze urządzenia dostosowanego do Twoich potrzeb i możliwości.