W życiu wielu melomanów przychodzi taki moment, w którym decydują się oni na zakup urządzenia niezbędnego do odsłuchu płyt winylowych. Wybór tego odpowiedniego może stanowić nie lada wyzwanie. Dla wszystkich, którzy chcą delektować się brzmieniem muzyki z kultowego nośnika z polichlorku winylu, przygotowaliśmy niniejszy poradnik. Na co zwrócić uwagę, kupując gramofon po raz pierwszy? Podpowiadamy – zapraszamy do lektury!
Jaki gramofon wybrać, aby nowy nabytek pełnił swoją funkcję należycie? Na początku warto ustalić, który z typów napędu powinien posiadać wymarzony odtwarzacz winyli. Wśród nich znajdują się warianty:
Czym się charakteryzują? Jakie są zalety i wady każdego z nich? Przyjrzyjmy się im bliżej.
Jeśli pierwszy gramofon służyć ma wyłącznie do słuchania muzyki w domowym zaciszu (i nie będzie wykorzystywany np. przez DJ-a do miksowania utworów), to wybór prostego w obsłudze oraz łatwego w serwisowaniu urządzenia o napędzie paskowym z pewnością okaże się wystarczający. Jego działanie opiera się na pracy silnika, który wprawia talerz w obroty za sprawą gumowego paska. Dzięki takiej konstrukcji wibracje czy zakłócenia nie mają wpływu na odtwarzanie płyty. System ten ma jednak też swoje wady: pasek z gumy podatny jest na rozciąganie i ogólne zużycie, co stwarza konieczność jego wymiany od czasu do czasu.
W przypadku tzw. direct drive talerz gramofonowy montowany jest bezpośrednio do silnika, który wprawia w ruch oś z talerzem. Konstrukcja tego typu urządzenia sprawia, że dobrze tłumi ono drgania, ponieważ jest stabilniejsze oraz masywniejsze. Odtwarzacz z napędem bezpośrednim działa szybko, płynnie i precyzyjnie, a do tego łatwo można zmienić w nim prędkość obrotów. Z tego powodu stał się faworytem DJ-ów. Trzeba jednak pamiętać o zainwestowaniu w jakościowy sprzęt – w przeciwnym wypadku całą radość ze słuchania winyli zepsuć mogą pogarszające odbiór muzyki zakłócenia i wibracje przenoszone na płytę.
Kolejnym ważnym zagadnieniem jest kwestia automatyki gramofonu na płyty winylowe. Ze względu na jej obecność lub brak wyodrębnić można dwa rodzaje obsługi odtwarzacza. Na czym polega różnica?
Do użytkownika należy osądzenie, czy preferuje bezproblemową, wygodną eksploatację, gdy tylko ma ochotę na łatwo dostępny relaks przy muzyce, czy też woli poczuć pełnię kontroli nad urządzeniem i poświęcić mu chwilę w iście oldschoolowym stylu.
Do wydobycia dźwięku z odtwarzacza winyli niezbędny jest przedwzmacniacz gramofonowy. Na rynku znaleźć można wiele niezależnych modeli wydajnych preampów, choć współcześnie gramofon z przedwzmacniaczem wbudowanym w jego konstrukcję nie należy do rzadkości. Opcja ta polecana jest zwłaszcza dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z czarnymi krążkami, a to za sprawą udogodnień, jakie oferuje wspomniane rozwiązanie. Należą do nich:
Warto zainwestować w sprzęt, który pozwoli na wypróbowanie go w różnych warunkach, settingach oraz systemach. Szansę zarówno na to, jak i na stopniowe odkrywanie swoich preferencji, stwarza właśnie kompaktowy odtwarzacz z wewnętrznym przedwzmacniaczem. Gramofon Dual CS 618Q stanowi idealny przykład tego rodzaju prostego w użytkowaniu, uniwersalnego urządzenia.
Jedną z kluczowych części każdego odtwarzacza winyli jest zakończone igłą ramię. Jego zadanie stanowi utrzymywanie wkładki gramofonowej oraz umożliwienie igle prawidłowe przesuwanie się po rowku płyty. Poszczególne warianty występują w rozmaitych kształtach, różnią się od siebie także długością. Jakość ich wykonania ma przełożenie na uzyskany dźwięk, dlatego tak ważne jest, aby wyprodukowane były wyłącznie z solidnych materiałów. Kiepskie ramię może wykazywać tendencję do przenoszenia wibracji, a nawet ich generowania, co wpłynie negatywnie na brzmienie. Za przykład dobrze wykonanego elementu służy wyposażone w szafirowe łożyska ramię gramofonu MoFi Electronics UltraDeck, zapewniające wyjątkowo cichą i precyzyjną pracę urządzenia, a także to o niestandardowych wymiarach, niwelujące zniekształcenia, spotykane w modelu MoFi Electronics StudioDeck.
Która propozycja jest odpowiednia, jeśli chodzi o najlepszy gramofon dla początkujących? Przedstawiamy top 10 urządzeń dla osób nowych w temacie sprzętu do odsłuchu płyt winylowych!
Przy planowaniu nowego audionabytku często poruszana jest kwestia, za ile kupić gramofon. Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Realne koszty zakupu porządnego gramofonu na start plasują się w przedziale już od ok. 1000 zł do 5000 zł. W tym przypadku nie ma górnej granicy – za satysfakcjonującej jakości sprzęt warto zapłacić tyle, ile będzie to konieczne.
Jeśli chodzi o miejsce, w którym najłatwiej znaleźć dobry gramofon, sklep muzyczny cieszący się renomą stanowi trafny wybór. Warto skonsultować z ekspertami inwestowanie od razu w odtwarzacze z wyższej półki. Co do zasady rozsądnym wyjściem jest postawienie na gramofon solidny, umożliwiający poznawanie mechanizmów działania tego typu urządzenie, ale niezbyt skomplikowany. Ilość funkcji, które oferuje zaawansowany sprzęt, może przytłoczyć osobę dopiero zgłębiającą tajniki świata winyli. Warto zwrócić uwagę na wariant direct drive, który umożliwia testowanie brzmienia na różnych systemach audio, bez konieczności zakupu drogich wzmacniaczy.
Kupno gramofonu bez podstawowej wiedzy w temacie wiąże się z ryzykiem wielu pomyłek. Na co uważać oraz w jaki sposób zapobiegać najpopularniejszym z nich?
Skuteczną bronią przeciwko podobnym, nieprzyjemnym sytuacjom jest zdobycie rzetelnej wiedzy, a w razie wątpliwości także skorzystanie z pomocy specjalistów od sprzętu audio.
Decydując się na pierwszy odtwarzacz do płyt winylowych, warto wziąć pod uwagę czynniki takie jak osobiste preferencje bądź funkcje, jakie posiadać ma wymarzony egzemplarz. Doskonale wiemy, jak ważnym wydarzeniem jest zakup rzetelnego urządzenia, dlatego chętnie pomożemy dokonać właściwego wyboru. Serdecznie zachęcamy do przejrzenia naszej oferty dla osób chcących delektować się brzmieniem najlepszych gramofonów do winyli. Mamy nadzieję, że zdołamy zarazić niejednego melomana miłością do czarnych płyt oraz wysokiej jakości sprzętu!