Jakie przewody i kable do gramofonu wybrać

13-06-2022

Wybierając gramofon, nie można zapomnieć o jego okablowaniu, które również w znacznym stopniu wpływa na jakość dźwięku oraz potencjał urządzenia. Każdy audiofil lub osoba zajmująca się profesjonalnie dźwiękiem wie, że zestaw audio jest tak silny, jak jego najsłabszy punkt. Z tego powodu wybierając gramofon, warto zwrócić uwagę nie tylko na jakość samego sprzętu, lecz także jego okablowania i zasilania. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie przewody i kable, aby móc cieszyć się najwyższą jakością dźwięku z gramofonu.

 

Dlaczego jakość przewodów i kabli do gramofonu jest tak istotna?


Wszystkie przewody oraz kable zasilające i przesyłające w zestawie audio są niezwykle istotne dla poprawnego działania systemu. Bez nich sprzęt nie będzie mógł działać. Z kolei, jeśli zakupimy kable o niskiej jakości, możemy narazić się na znaczny spadek jakości odtwarzanych dźwięków i tonów. Sprawa wygląda tak samo w przypadku wszystkich elementów zestawu audio, również, jeśli chodzi o przewody i kable gramofonowe.

Za co odpowiadają kable i przewody do gramofonu?

Przewody do gramofonu odpowiadają nie tylko za jego zasilanie, lecz także przesyłanie dźwięku. Z tego powodu niezwykle ważne jest to, aby wybrać te wykonane z dbałością o najwyższą jakość oraz z najwyższej jakości komponentów. Tylko w ten sposób użytkownik gramofonu może zyskać jakość niczym niezniekształconego dźwięku o najwyższej jakości. Kable odpowiadające za połączenie gramofonu z przedwzmacniaczem powinny być wykonane tak, aby redukować szumy i innego rodzaju deformacje dźwięku.


Kable zasilające do gramofonu odpowiadają za przesyłanie prądu z gniazdka do urządzenia. Odpowiednio zabezpieczone nie będą tracić potencjału elektrycznego, przez co sprzęt będzie mógł pracować z maksymalną siłą. Równie istotna do odpowiedniego funkcjonowania, co izolacja, jest ich długość i grubość. Pamiętajmy, że dłuższy kabel traci więcej mocy, dlatego warto wybrać możliwie najkrótsze rozwiązanie. Nie bez znaczenia dla jakości zasilania jest także materiał, z którego wykonane są przewody zasilające. Nawet najwyższej klasy gramofon nie będzie w stanie w pełni oddać swojego potencjału, jeśli do jego zasilania i przewodzenia użyte zostaną niskiej jakości przewody.

Jakie przewody do gramofonu będą najlepsze?

Gramofon cieszy się obecnie rosnącą popularnością. Coraz częściej spotkać go można w prywatnych mieszkaniach osób, które cenią retro brzmienie tego urządzenia. Aby móc cieszyć się w pełni potencjałem wysokiej jakości gramofonu niezwykle istotne jest, aby postawić na przewody i kable zasilające najwyższej klasy, pochodzące od sprawdzonych w branży producentów. Wśród takich firm wymienić można, chociażby marki Kimber Kable, Ortofon czy Tellurium, które od wielu dekad zajmują się sprzętem dla prawdziwych audiofili i wiedzą, jak stworzyć systemy o wysokiej jakości.


Jak to zwykle bywa, za najwyższą jakość trzeba zapłacić. Sprawa ma się tak samo w przypadku kabli i przewodów do gramofonu. Zarówno koszt ich wytworzenia, jak i materiałów użytych w ich konstrukcji sprawiają, że te najlepsze mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Jest to jednak wydatek, z którym trzeba się liczyć, kupując najwyższej klasy gramofon. Podłączenie go za pomocą najtańszych kabli sprawi, że nie będziemy w stanie uwolnić całego potencjału drzemiącego w urządzeniu.

Co wyróżnia przewody gramofonowe?

Gramofon to urządzenie o wyjątkowej konstrukcji, dlatego do jego podłączenia również potrzebne są kable o swoistych cechach. Przewody gramofonowe to specjalistyczne kable, które wykonane zostały z myślą o specjalnych potrzebach urządzeń tego typu oraz ich użytkowników. Od innych kabli głośnikowych wyróżnia je obecność specjalistycznego przewodu uziemiającego, który odpowiada za dodatkowe zabezpieczenie obiegu.

Oprócz tego, przewody do gramofonów to zazwyczaj kable ekranowane, dzięki czemu sprzęt jest dodatkowo zabezpieczony przed wpływem niekorzystnych zakłóceń magnetycznych i elektrycznych. Ze względu na niskie napięcia generowane przez wkładki gramofonowe najważniejszą cechą przewodu gramofonowego jest jego pojemność — im niższa, tym lepsza. Kolejnym ważnym aspektem jest również długość takiego przewodu (im krótszy, tym lepszy). Warto o tym wspomnieć w tekście.

O czym należy pamiętać, jeśli chodzi o przewody gramofonowe?

Aby przesłać sygnał od wkładki do wzmacniacza, potrzebne są minimum 3 komplety przewodów. Pierwszy z nich odpowiedzialny jest za połączenie pinów wkładki z konektorami wyjściowymi z gramofonu. Kolejny niezbędny jest do połączenia gramofonu z przedwzmacniaczem, z kolei trzeci wykorzystuje się do połączenia przedwzmacniacza gramofonowego z właściwym wzmacniaczem. Pamiętajmy o zastosowaniu kabla o odpowiednim rodzaju wtyków, w zależności od urządzenia może to być RCA lub XLR. Aby móc cieszyć się najwyższą jakością dźwięku, warto zadbać o wszystkie z tych kabli, jakość ich wykonania oraz odpowiednie parametry.

Wśród najważniejszych wymienić można długość i pojemność, jego izolację oraz budowę. Warto postawić na rozwiązanie tworzone po to, by maksymalnie zminimalizować ryzyko przydźwięków i brumienia.  Przewody z czystej miedzi z dielektrykiem przegubowym to gwarancja minimalnej pojemności i strat dielektrycznych. Miedziane przewodniki to również pewność niskiej rezystancji prądu stałego, co pozwala na zachowanie najniższego możliwego poziomu szumu dla jeszcze lepszych doznań audio.