Kolumny głośnikowe, głośniki

Kolumny głośnikowe to jeden z najistotniejszych elementów systemu audio. Niezależnie od tego czy mowa o zestawie kina domowego czy też zestawie stereo ich prawidłowy dobór pod względem pomieszczenia czy też preferowanego brzmienia będzie miał istotny wpływ na finalny efekt i tym samym zadowolenie klienta.

Czym są kolumny głośnikowe?

Kolumny głośnikowe to bez wątpienia jeden z najistotniejszym elementów każdego systemu audio - na równi z wzmacniaczem lub amplitunerem. Możemy je podzielić ze względu na sposób ustawienia – kolumny wolnostojące oraz podstawkowe. Możemy również podzielić je ze względu na sposób zasilania – w tej grupie mamy kolumny pasywne oraz aktywne.

Zdecydowanie najbardziej popularnymi kolumnami są te zasilane pasywnie, a więc wymagające zewnętrznego wzmacniacza. Taki sposób konfiguracji systemu pozostawia duże możliwości doboru poszczególnych elementów, a tym samym kształtowania dźwięku. Ta sama kolumna podłączona do różnych wzmacniaczy za pomocą różnych przewodów głośnikowych zagra zupełnie inaczej.

Mniej popularnym, aczkolwiek zyskującym z roku na rok coraz większą popularność rozwiązaniem są kolumny aktywne. W przypadku tego produktu nie ma potrzeby zakupu wzmacniacza, jest on wbudowany w kolumny. Zwolennicy tego rozwiązania wskazują jako zaletę możliwie najlepsze wykorzystanie głośników za sprawą optymalnie dobranej elektroniki. Takie systemy zajmują również mniej miejsca. Rozwiązanie to jednak nie daje nam w przyszłości zbyt dużej możliwości rozbudowy systemu, ograniczając nas jedynie do zmiany źródła dźwięku.

Do rozwiązań domowych możemy stosować zarówno jeden jak i drugi typ kolumn, wszystko zależy od wielkości naszego pomieszczenia, posiadanego już sprzętu czy ewentualnej chęci rozbudowy i udoskonalenia posiadanego systemu audio.

Jakie kolumny wybrać?

Przy wyborze kolumn głośnikowych szczególną uwagę należy zwrócić na jakość i barwę dźwięku jaką oferują. Ich główną rolą jest wpasowanie się w gusta słuchacza. Wielokrotnie, kiedy kolumny głośnikowe grają świetnie ich wygląd schodzi na dalszy plan. Są jednak klienci, którzy w pierwszej kolejności zwracają uwagę na wygląd, kolor, kształt głośników i na tej podstawie dokonują wstępnej selekcji kolumn do odsłuchu. Rozumiemy potrzeby jednych i drugim, dlatego też staramy się zawsze podpowiedzieć optymalne rozwiązanie.