OM 5E to wysokiej jakości wkładka gramofonowa produkowana przez firmę Ortofon, zaprojektowana z myślą o zastosowaniach w odtwarzaczach winylowych. Charakteryzuje się napięciem wyjściowym na poziomie 4 mV oraz zakresem częstotliwości od 20 Hz do 20 kHz. Jej zaletą jest niska waga (5 g), co umożliwia łatwą instalację i kompatybilność z większością ramion gramofonowych. Dodatkowo możliwość precyzyjnego ustawienia nacisku igły (zalecane 1,75 g) pozwala na dostosowanie jej działania do indywidualnych potrzeb oraz specyfikacji danego modelu gramofonu. Wkładka OM 5E cieszy się popularnością wśród miłośników winyli dzięki trwałości, a także precyzji odtwarzania, co czyni ją idealnym wyborem zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników.
Już od ponad 50 lat Ortofon projektuje i produkuje wkładki z ruchomym magnesem. Podobnie jak nasze znane wkładki z ruchomą cewką, te modele zyskały świetne oceny wśród miłośników muzyki oraz entuzjastów Hi-Fi na całym świecie.
Na nową serię Ortofon OM 5 składają się trzy modele wkładek: OM 5S, OM 5E i Super OM 5E. Pierwsza z nich posiada diament o szlifie sferycznym – najprostszym oraz najbardziej wytrzymałym. Pozostałe dwa są wyposażone w diament o szlifie eliptycznym.
Seria ta to wkładki z ruchomym magnesem o najniższej masie spośród wszystkich oferowanych przez Ortofon.
Korpusy wkładek OM zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić łatwy montaż zarówno w przypadku główek montowanych od góry, jak i od dołu.
OM 5 zapewnia doskonałą kompatybilność z rozmaitymi systemami odtwarzania oraz z szeroką gamą przedwzmacniaczy gramofonowych.
Poprzez zastosowanie symulacji komputerowych możliwe było zdefiniowanie z niespotykaną dokładnością naturalnego punktu obrotu systemu przy jednoczesnym osiągnięciu optymalnego balansu oscylacji. Wynikiem tego są: lepsza liniowość, wyższa separacja kanałów i mniejsze zniekształcenia.
Korpus wkładek OM wykonany jest z norylu (mieszanka plastiku i szkła), który zapewnia wysoką sztywność, a także odporność na rezonans.
Jeśli Twoje ramię gramofonowe posiada standardową główkę lub mocowanie wkładki, możesz od razu przejść do optymalnego odtwarzania z użyciem wkładki OM. Już na pierwszy rzut oka widać, że Ortofon zaprojektował idealne dopasowanie wkładki do ramienia. W górnej części wspornika montażowego umieszczono niewielką, wyjmowaną płytkę obciążnikową. Jeśli ramię ma małą masę, po prostu zdejmij obciążnik, a masa twojej wkładki OM będzie wynosiła w takiej sytuacji zaledwie 2,5 g.
Rodzaje igieł i ich wymienność
Oferując szeroką gamę igieł zamiennych, seria OM 5 może zapewnić optymalne dopasowanie do posiadanego systemu domowego, zastosowania i budżetu.
Podczas opracowywania wkładek z serii OM najważniejszym aspektem było zapewnienie użytkownikom możliwość optymalizacji odtwarzania dźwięku bez konieczności wymiany całej wkładki. Modele serii OM 5 umożliwiają podniesienie jakości dźwięku poprzez prostą wymianę igły. W zależności od indywidualnych preferencji dźwiękowych można łatwo zastępować te z serii OM 5 spośród następujących: 3E, 5E, 10, 20, 30, 40 i 78 oraz D 25 M.
OM 5E
OM 5E wyposażona jest w igłę o szlifie eliptycznym, który zapewnia zbalansowane odtwarzanie wolne od zniekształceń. Diamenty o szlifie eliptycznym są w stanie dokładniej śledzić oscylacje rowków niż te o szlifie sferycznym ze względu na ich konturowy kształt. Wynikiem tego są lepsze śledzenie zapisu rowka i mniejsze zniekształcenia.
Napięcie wyjściowe przy 1000 Hz, 5cm/sec. - 4 mV
Balans przy 1 kHz - 2 dB
Separacja kanałów przy 1 kHz - 22 dB
Separacja kanałów przy 15 kHz - 15 dB
Zakres częstotliwości przy - 3dB - 20-25.000 Hz
Pasmo przenoszenia - 20-20.000 Hz ± 2 dB
Zdolność trackingu przy 315 Hz przy zalecanej sile śledzenia *) - 65 µm
Podatność dynamiczna - 20 µm/mN
Typ igły - eliptyczna
Promień końcówki igły - r/R 8/18 µm
Zakres siły śledzenia - 1.5-2.0 g (15-20 mN)
Zalecana siła śledzenia - 1.75 g (17.5 mN)
Kąt nachylenia igły - 20°
Impedancja wewnętrzna, rezystancja DC - 750 Ohm
Indukcyjność wewnętrzna - 450 mH
Zalecana rezystancja cyklu ładunkowego - 47 kOhm
Zalecana pojemność cyklu ładunkowego - 200-500 pF
Kolor wkładki, obudowa/igła - czarny/czarny
Masa wkładki włączając obciążnik - 5 g
Masa wkładki wyłączając obciążnik - 2.5 g
Zamiennik igły - Stylus 5E
*) Typowa wartość
Na początku była ścieżka dźwiękowa
Ta duńska success story rozpoczęła się w 1918 roku, a dokładniej 9 października. Wówczas dwaj inżynierowie Axel Petersen (1887-1971) i Arnold Poulsen (1889-1952) założyli Electrical Phono Film Company we współpracy z kilkoma utalentowanymi, wizjonerskimi biznesmenami, którzy zapewnili firmie wsparcie finansowe.
Ich celem była eksploracja możliwości nagrań wysokiej klasy i opracowanie jednego z pierwszych na świecie zsynchronizowanych filmowych systemów dźwiękowych. W spartańskich warunkach tych dwóch duńskich inżynierów wraz z niewielkim zespołem zmierzyli się z szeregiem problemów, które wydawały się nie do przezwyciężenia.
Ortofon dzisiaj
Dziś Ortofon to mikro-mechaniczna potęga – opracowuje, produkuje i sprzedaje cenione na całym świecie wkładki oraz podzespoły dla przemysłu aparatów słuchowych.
W pełni korzysta z tego, że siedziba znajduje się w Danii – kraju znanym ze swojej bogatej tradycji w zakresie akustyki i różnorodności producentów sprzętu najwyższej jakości. Poza różnorodnymi aspektami audio high-end, producenci Ortofon zajmują się również produkcją sprzętu do pomiarów akustycznych.
Ortofon, będący wcześniej mikroprzedsiębiorstwem, dziś jest własnością duńskich biznesmenów i zatrudnia zespół 100 pracowników. Zakład produkcyjny w Nakskov na południu Danii dysponuje zarówno nowoczesnymi maszynami, jak i doświadczonymi operatorami, dzięki czemu misterne rzemiosło dostarczane jest z jednolitą jakością przemysłową.
Ortofon na świecie
Firma od początku zajmuje się reprodukcją dźwięku. Założona w Kopenhadze, najpierw tworzyła ścieżki dźwiękowe do filmów. W 1948 roku Ortofon opracował swoją pierwszą wkładkę z ruchomą cewką. Od tego czasu opracowano i wyprodukowano ponad 300 różnych wkładek, z których najnowszą jest wkładka MC Anna Diamond.
Akustyka, materiały, technologia i mikromechanika to kluczowe kompetencje technologiczne firmy Ortofon. Badania prowadzi zespół inżynierów wspieranych przez silną sieć wiedzy akustycznej oraz wzornictwa przemysłowego, którymi może poszczycić się Dania.
Produkty marki Ortofon sprzedawane są na całym świecie poprzez sieć ponad 60 dystrybutorów oraz oddziałów handlowych w USA i Japonii.
Rozwój firmy
W ciągu ostatnich 10 lat firma ewoluowała i obecnie znajduje się w fazie, w której zastosowanie zaawansowanych technologii otworzyło nowe ekscytujące horyzonty biznesowe w branży medycznej. Ortofon posiada certyfikat ISO 13485 w zakresie „Produkcji elementów z tworzyw sztucznych, gumy i metalu dla przemysłu urządzeń medycznych oraz produkcji przewodników kostnych”.
W uznaniu rozwoju firmy i jej znaczącego pozytywnego wpływu na społeczność lokalną, Helle Thorning-Schmidt, ówczesna premier Danii, odwiedziła 27 kwietnia 2015 r. Fabrykę Ortofon. Patrz – zdjęcie po lewej stronie.
Firma planuje dalszą ekspansję i zamierza w jeszcze większym stopniu koncentrować się na inwestycjach w nowe technologie, rozwój oraz wytwarzanie rozmaitych produktów.
Obecnie Ortofon A/S i DTU Mechanical Engineering ściśle współpracują w ramach programu badań i innowacji Horyzont 2020.