AURALiC LEO GX – przełom w taktowaniu systemów cyfrowych
W czasach, kiedy formaty muzyczne oraz systemy audio rozwijają się w kierunku wyższej rozdzielczości i większych możliwości, systemy audio hi-end w coraz większym stopniu polegają na precyzji zegarów taktujących. Dzięki precyzyjnemu taktowaniu systemy te mogą zachować odpowiednie parametry przetwarzania sygnału w domenie cyfrowej. W przypadku plików o wysokiej rozdzielczości odtworzenie ich zakresu dynamiki jest możliwe tylko z pomocą zegarów taktujących, które potrafią pracować z częstotliwościami kilkukrotnie wyższymi, niż te, jakie były powszechne zaledwie kilka ta temu. Jednakże dzisiejsze zegary o wysokich częstotliwościach, jakie znajdujemy w przetwornikach cyfrowo analogowych są jednocześnie droższe i trudniejsze do skonstruowania, niż kiedykolwiek.
Nawet systemy, które używają tradycyjnych zewnętrznych generatorów zegara (Zegarów 10MHz lub zegarów pracujących z częstotliwością próbkowania) są ograniczone osiągami wewnętrznego zegara w przetworniku DAC. Przetwornik może wtedy wzorować się na zewnętrznym sygnale taktującym aby stworzyć swój własny sygnał zegara używając pętli PLL. Jednakże nigdy nie może zdekodować sygnału dokładniej, aniżeli pozwala mu na to jego własny mechanizm taktujący (zazwyczaj oparty na oscylatorze).
Zegar referencyjny AURALIC LEO GX, działając w połączeniu z przetwornikiem
VEGA G2 Streaming DAC, to zupełnie nowe podejście do całej koncepcji taktowania systemu audio. Teraz, po raz pierwszy w historii, hi-endowy przetwornik może pracować bezpośrednio z sygnałem dostarczonym przez zegar referencyjny. Nigdy wcześniej nie było możliwe, aby całkowicie obejść wewnętrzny zegar przetwornika na rzecz najwyższej precyzji dedykowanego zewnętrznego zegara w taki sposób, jak teraz.
Współdziałanie pomiędzy zegarem LEO GX oraz przetwornikiem VEGA G2 to całkowicie nowy, potencjalnie rewolucyjny system taktowania. Co więcej taki, który faktycznie spełnia obietnicę dostarczenia lepszego, niż kiedykolwiek zakresu dynamiki, powiększonego odstępu sygnału od szumu oraz pomijalnych zniekształceń.
LEO GX – zaawansowane rozwiązania konstrukcyjne
AURALiC LEO GX stosuje wszystkie rozwiązania zastosowanie w innych urządzeniach serii
G, aby spełnić jedno zadanie: zapewnić perfekcyjne środowisko dla jednego z najbardziej zaawansowanych systemów taktujących dostepnych w high-end audio. LEGO GX to tak naprawdę dwa zegary, każdy kontrolowany temperaturowo dla stabilnego działania. Każdy jest dedykowany, aby zapewnić ekstremalnie precyzyjne częstotliwości taktowania dla sygnałów bazujących na 44.1KHz oraz 48KHz. Dokładnie częstotliwości pracy tych zegarów to odpowiednio 90.3168MHz oraz 98.304Mhz. Są do zadziwiające wartości, które odzwierciedlają poziom osiągów, jaki oferuje LEO GX.
Znana już obudowa Unity Chassis, jaką możemy znaleźć w produktach serii G chroni ten Zegar Referencyjny przed szumem elektromagnetycznym (EMI). Jej specjalnie skonstruowane nóżki tłumią i absorbują wibracje. LEO GX został także zbudowany w oparciu o dwa liniowe zasilacze Purer-Power AURALICa: jeden dla zegarów i jeden dla systemów sterujących. W LEO GX pojawia się także nowa technologia izolacji optycznej. Przesyła ona sygnały kontrolne za pomocą włókna optycznego w celu separacji wewnętrznych modułow oraz aby zminimalizować fizyczne połączenia wewnątrz urządzenia.
Ogromną zaletą LEO GX jest też sama natura jego implementacji. W układzie bezpośredniego dostarczania sygnału zegara nie ma potrzeby stosowania wysokoszumnych pętli PLL w systemie. Ponieważ przetworniki serii G takie, jak VEGA G2 działają bezpośrednio z sygnałem z LEO GX nigdy nie zachodzi potrzeba „namierzenia” jakiegokolwiek sygnału, dlatego też rzuca się w oczy własnie brak jakichkolwiek pętli PLL.
LEO GX to zegar, który jest tak precyzyjny i działa na tak wysokiej częstotliwości, że nie wszystkie połączenia są w stanie dostarczyć jego sygnał. Aby pomóc użytkownikom w tej kwestii, AURALiC zdecydował się zaoferować LEO GX w dwóch wersjach. LEO GX (Premium) jest dostarczana ze specjalnym kablem opracowanym przez firmę AURALiC, który jest zrobiony z materiałów o militarnej specyfikacji i paśmie 60GHz. Kabel ten jest robiony ręcznie, dokładnie strojony za pomocą precyzyjnych instrumentów pomiarowych. Tak naprawdę dostarczany jest z nim nawet pisemny raport ilustrujący to, że jego specyfikacja jest w stanie spełnić swoje zadanie z nawiązką. LEO GX (Basic) jest z kolei dostarczany ze zwykłym kablem przenoszącym sygnał zegara.
Przy konstrukcji LEO GX zwrócono uwagę na wiele detali. Oznacza to, że stworzono środowisko, które umożliwia generowanie częstotliwości, która jest tak precyzyjna i tak czysta, że standardowe wyznaczniki, takie jak jitter, czy szum fazowy nie są wystarczające do mierzenia osiągów tego zegara.
Nowy sposób opisywania osiągów
Aby zrozumieć poziom precyzji, jaki osiąga LEO GX, musimy wyjść poza tradycyjne metody pomiaru oraz zakresy używane do opisu osiągów zegarów audio. Istniejące wskaźniki nie są po prostu wystarczająco szczegółowe, aby dokładnie opisać rozdzielczość, jaka jest w zasięgu LEO GX. Zamiast tego, używamy odchylenia Allana, które mierząc krótkookresowe zmienności w osiągach zegara oraz szumie fazowym daje wyjątkową precyzję. W przypadku LEO GX, to jakby patrzeć na szum fazowy z na tyle bliska, by móc zobaczyć zmiany w zakresie +/- 1Hz, lub nawet +/- 0.1 Hz.
Odchylenie Allana w przypadku zegara referencyjnego LEO GX Reference Master Closk wynosi 2*10-12 (pryz 1 sekundzie). Jest to porównywalne do rubidowego zegara atomowego 10 MHz z szumem fazowym +/- 1Hz przy -110 dBc/Hz, lub 500 razy niższym jitterem, niż oscylator Femto 82Fs.
LEO GX i urządzenia serii G
AURALiC stworzył LEO GX aby ulepszyć każdy system składający się z komponentów serii G2. Jego unikalna droga sygnału „direct-to-dac” działa na chwilę obecną jedynie z przetwornikiem VEGA G2 Streaming DAC. LEO posiada jednakże oznaczenie „X” ponieważ można go będzie zastosować wraz z przyszłymi urządzeniami serii G. Jeżeli zatem AURALiC wprowadzi modele nowej generacji (lub urządzenia bardziej budżetowe), LEO GX pozostanie kompatybilnymi z każdym zaktualizowanym przetwornikiem serii G