Najważniejsze cechy kolumn głośnikowych, na jakie warto zwrócić uwagę

15-04-2022

Kompletując zestaw audio nie wolno zapomnieć o kolumnach głośnikowych. Są to urządzenia odpowiadające w głównej mierze za jakość dźwięku całego nagłośnienia, dlatego niezmiernie ważna jest ich jakość. Czym kierować się podczas zakupu i na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę? 

Za co odpowiadają kolumny głośnikowe?

Kolumny głośnikowe można uznać za jeden z najważniejszych elementów każdego zestawu audiowizualnego, bez których nie może się on obejść. To one, w połączeniu ze wzmacniaczem, amplitunerem lub soundbarem dbają o prawidłowe nagłośnienie pomieszczenia. Sprzęt ten sprawdza się zarówno podczas słuchania ulubionej muzyki, jak i w trakcie rodzinnego seansu filmowego, dlatego ważne jest, by zadbać o jego jakość. 

Cechy kolumn głośnikowych decydują o jakości, z jaką odtwarzane będą praktycznie wszystkie dźwięki, ponieważ element ten odpowiedzialny jest za emisję dźwięków o niskiej, średniej lub dużej częstotliwości. Z tego powodu przydatne może okazać się sprawdzenie określonego modelu przed zakupem. Dzięki temu dowiemy się, czy dźwięk wydobywający się z kolumny jest dla nas odpowiedni.

Podział kolumn głośnikowych 

Jakie kolumny głośnikowe możemy wyróżnić? Najbardziej popularnym podziałem jest ten na kolumny głośnikowe podłogowe i podstawkowe. Te pierwsze kładzie się bezpośrednio na podłodze, drugie z kolei umiejscowione są na specjalnych podstawkach. 

Kolumny podłogowe z założenia potrzebują dużo przestrzeni. Po pierwsze, ze względu na swoją najczęściej dość masywną budowę, po drugie ze względu na fakt rozchodzenia się dźwięków. Jeśli posiadają obudowę bas refleks, należy je umieścić minimum 50 centymetrów od ściany. Wybór kolumny głośnikowej podłogowej to gwarancja efektu stereofonicznego przy założeniu, że poszczególne kolumny będą stały w znacznej odległości od siebie. 

Wybór kolumny głośnikowej podstawkowej wiąże się z oszczędnością miejsca, gdyż te z kolei są częściej mniejsze niż ich podłogowe odpowiedniki. Podzielić je można na te pasywne, które cechują się dużymi możliwościami konfiguracyjnymi, ponieważ można je łączyć z różnymi modelami wzmacniaczy i amplitunerów. To pozwoli na dostosowanie charakteru brzmienia do upodobań słuchaczy. Cechy kolumn głośnikowych aktywnych to z kolei ich samowystarczalność, ponieważ mogą one zastępować całe tradycyjne zespoły głośnikowe.

Kluczowe znaczenie ma powierzchnia

Wybór kolumn głośnikowych powinien być w dużej mierze pokierowany powierzchnią, jaką dysponuje ich przyszły użytkownik. Dobierając sprzęt należy wziąć pod uwagę potencjał pomieszczenia odsłuchowego. To pozwoli go nie zmarnować i dostosować nagłośnienie do wielkości czy konstrukcji konkretnego pokoju. Często zdarza się, że kolumny nie są w stanie w danym miejscu wykorzystać swojego potencjału. Dzieje się tak, gdy kupujący decyduje się na urządzenie o większej mocy, niż głośnik jest w stanie zużyć do nagłośnienia określonego pomieszczenia. 

Równie ważne jest prawidłowe rozstawienie elementów zestawu audio. Dźwięki z nich wypływające odbijają się od ścian, podłogi, sufitu, czy wszystkich elementów znajdujących się w pokoju, co może wpływać negatywnie na ich jakość. Cechy kolumn głośnikowych i ich konstrukcja sprawiają, że przed trwałym umiejscowieniem elementów nagłośnienia warto sprawdzić wiele opcji. Czasem nawet drobne przesunięcie głośnika może sprawić, że dźwięk docierający do ucha odbiorcy będzie różnił się diametralnie. Wbrew pozorom, wybór kolumn głośnikowych wcale nie jest taki łatwy, jak niektórym się wydaje.

Obudowa kolumny

Dla wysokiej jakości dźwięku bardzo ważne jest, jakie kolumny głośnikowe posiadają obudowanie. Bez niej przetwornik znajdujący się wewnątrz głośnika osiąga bardzo niską sprawność, co w połączeniu z ruchami powietrza sprawia, że nie jest on stanie wytworzyć wystarczającego ciśnienia akustycznego, które pozwoli na wytworzenie fali dźwiękowej. Istotny jest również typ obudowy, zarówno pod względem jakości, jak i ustawienia kolumn w pomieszczeniu odsłuchowym. 

Obudowa zamknięta cechuje się brakiem jakichkolwiek otworów, co pozwala na pełne oddzielenie tylnej membrany od przedniej. Obudowa typu bas refleks jest zdecydowanie częściej spotykana. Posiada typowy dla siebie otwór z przodu lub z tyłu urządzenia, który zdecydowanie poprawia przetwarzanie niskich częstotliwości. Obudowa z bierną membraną, w przeciwieństwie do bas refleks, pozbawiona jest cewki i magnesu, przez co jej konstrukcja jest bardziej skomplikowana. Często spotkać można także obudowy z linią transmisyjną posiadające mocno wytłumiony kanał pochłaniający energię tylnej części membrany.

Najważniejsze parametry kolumn głośnikowych

Podczas wybierania kolumn warto zwrócić uwagę na ich moc. Parametr ten informuje użytkownika, jaką moc elektryczna kolumna będzie w stanie przyjąć, co ma bezpośrednie przełożenie na pobór prądu oraz siłę urządzenia. Zazwyczaj kolumny głośnikowe mieszczą się w przedziale między 30 a 150 watami.

Inną ważną cechą kolumn jest drożność, która informuje o tym, na ile osobnych dróg dzieli się pasmo przetwarzane podczas pracy kolumny głośnikowej. Wysokotonowe oraz średnio niskotonowe głośniki cechują się budową dwudrożną, z kolei urządzenia przetwarzające wysokie tony to konstrukcje trzydrożne.

O zakresie częstotliwości przetwarzanych przez kolumnę informuje pasmo przenoszenia. W praktyce jest to ilość różnych dźwięków, które dane urządzenie jest w stanie wygenerować. Zależy ono od wielu czynników, takich jak rodzaj przetworników, obudowy czy wielkość konstrukcji.

Kolejnym ważnym parametrem jest impedancja kolumn, czyli opór elementów kolumny, takich jak okablowanie, zwrotnica czy przetworniki. Innymi słowy jest to opór wykazywany przez kolumnę podczas przepływania przez nią prądu. Do uzyskania sprawnie działającego zestawu audio warto zadbać, by kolumny głośnikowe i wzmacniacze posiadały tą samą wartość impedancji.

Ostatnim, równie istotnym parametrem, jest skuteczność. Informuje on użytkownika o tym, jaki maksymalny poziom natężenia dźwięku może wygenerować kolumna. Najczęściej przyjmowaną za prawidłową wartością tego parametru jest dB/2,83V/1m.