Na co zwracać uwagę wybierając subwoofer?

15-04-2022

Zakup wszystkich elementów nagłośnienia powinien być przemyślaną decyzją. Również podczas wyboru subwoofera należy zastanowić się nad tym, na jakich cechach nam zależy, a także przeanalizować otoczenie, w którym sprzęt ten będzie się znajdować.

Czym jest subwoofer i jakie jest jego zastosowanie?

Dobrej jakości kino domowe, ale również nagłośnienie muzyczne w domu, restauracji, na koncercie czy w klubie nie może się obejść bez urządzenia, jakim jest subwoofer. Jego zastosowanie sprowadza się do prawidłowego i precyzyjnego odtworzenia basów w muzyce, filmach czy serialach, dzięki czemu doznania słuchowe zyskują na jakości. Dźwięk dostarczany z odpowiednią ilością niskich tonów zdaje się być bardziej głęboki. Sprawia, że można go nie tylko usłyszeć, ale również poczuć. 

Głęboki, pozbawiony zbędnych dudnień bas można uzyskać stosując wyłącznie dobry subwoofer. Wybierając sprzęt do domu lub innego pomieszczenia warto skupić się na kilku parametrach, takich jak moc, wielkość membrany czy sama konstrukcja urządzenia. Jednak jakość dźwięku zależy także od pozostałych elementów systemu audio. W dużej mierze również od tego, do którego subwoofer jest podłączony. Dlatego decydując się na zestaw nagłaśniający, warto wybrać również odpowiedni wzmacniacz, soundbar lub amplituner, w zależności od potrzeb i oczekiwań, a także wielkości i konstrukcji pomieszczenia, w którym będzie on użytkowany. 

Budowa i działanie subwoofera

Wybór subwoofera o wysokiej jakości konstrukcji i odpowiedniej budowie jest niezwykle ważny dla holistycznego funkcjonowania całego sprzętu nagłaśniającego. Tworzące go elementy uzupełniają się nawzajem, dzięki czemu są w stanie w pełni oddać wszystkie niuanse dźwięku. Subwoofery mogą być zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe, aktywne i pasywne, otwarte lub zamknięte. Decydując się na określony model warto sprawdzić, do jakiego typu pomieszczeń i zadań został on zaprojektowany.

Subwoofer to głośnik o bardzo wąskim paśmie przenoszenia – w znaczącej większości z zakresu 30-150Hz. Tak wąskie pasmo pozwala na precyzyjniejsze odtworzenie basu, co stanowi największe wyzwanie dla najbardziej zaawansowanych kolumn głośnikowych.  Do sbuwooferów możemy dostarczyć sygnał za pośrednictwem złącza niskopoziomowego (sugerowane rozwiązanie dla systemów kina domowego) lub złącza wysokopoziomowego (sugerowane rozwiązanie dla systemów stereo)  Wysokiej klasy subwoofery mogą być wyposażone w system autokalibracji za pośrednictwem specjalnego mikrofonu oraz oprogramowania. Takie rozwiązanie pozwala na idealne dopasowanie subwoofera do posiadanych kolumn głośnikowych oraz do warunków panujących w pomieszczeniu.

Membrana i obudowa subwoofera

Na jakość efektów dźwiękowych subwoofera ma wpływ nie tylko jego wnętrze, ale również elementy znajdujące się na zewnątrz. Osiągi danego urządzenia zależne są w głównej mierze od membrany, dokładnie jej rozmiaru i skoku. Niskie tony tworzone są poprzez wprawianie powietrza w drganie, dlatego różne konstrukcje stwarzają zupełnie inne możliwości. Przy głośnikach z membraną o dużej wielkości wprawiona w drganie jest duża ilość powietrza, z kolei mniejsze głośniki cechują się wyższą częstotliwością drgań, dlatego nie potrzebują aż tak dużej powierzchni. 

Również to, z jakich tworzyw i w jaki sposób wykonana została obudowa subwoofera wpływa na jakość dźwięku. Basy powstają na skutek interakcji z powietrzem, dlatego wyłącznie solidna i stabilna konstrukcja jest w stanie zapewnić najlepsze doznania audio. Wybór subwoofera powinien więc skupiać się na analizie zarówno jego konstrukcji wewnętrznej, jaki i zewnętrznej.

Jaki subwoofer wybrać do kina domowego?

Subwoofer w kinie domowym to rozwiązanie, które pozwoli oddać wszystkie głębie ukryte w dźwiękach. Dzięki niemu zarówno film, jak i ulubiona muzyka może wybrzmieć lepiej i pozwolić na wyjątkowe doznania audio. Wybierając subwoofer do domu należy skupić się na kilku aspektach i przeanalizować zarówno swoje potrzeby i oczekiwania, jak i możliwości płynące z otoczenia, w którym zestaw nagłaśniający będzie się znajdował.

Jednym z podstawowych parametrów głośników niskotonowych jest ich moc, wyrażana w watach. Odpowiada ona za to, jakie maksymalne osiągi posiada dany głośnik, czyli za to, jak głośno będzie w stanie grać. W przypadku tego parametru należy przeanalizować wielkość pomieszczenia, w którym znajdować się będzie subwoofer. Do nagłośnienia większych powierzchni niezbędne będzie urządzenie o wysokiej mocy, które poradzi sobie z rozprzestrzenianiem dźwięku w dalekie zakamarki. Z kolei w małych pokojach świetnie sprawdzi się subwoofer o mniejszej ilości generowanych watów, ponieważ zbyt duża moc może całkowicie zdominować basami cały dźwięk, co skutkować może dudnieniem. 

Ustawienie subwoofera ma duże znaczenie

Niezależnie, czy potrzebny jest subwoofer do domu, czy też przestrzeni użytkowej, jego ustawienie w odpowiednim miejscu to równie ważny aspekt, co sam sprzęt. Fale dźwiękowe o niższych częstotliwościach są dość długie, przez co często odbijają się od ścian, dlatego należy zadbać o ich odpowiednie ukierunkowanie. Umiejscowienie subwoofera w rogu pomieszczenia sprawia, że poziom reprodukcji basu jest znacznie większy.

Aby uniknąć powstania w pomieszczeniu punktów, do których bas nie dociera, warto przetestować kilka ustawień. Ludzkie ucho nie jest w stanie rozpoznać kierunku, z którego niskie tony dochodzą, jednak wyłapuje różnice w ich natężeniu. Podczas ustawiania wszystkich elementów zestawów nagłaśniających warto przetestować kilka pozycji. Metodą prób i błędów można sprawdzić, w którym miejscu subwoofer daje najlepsze rezultaty, a w którym jego osiągi zdają się być zaniżone. Jest to często zajęcie na wiele godzin, dlatego gdy uda się już znaleźć najlepsze ustawienie, warto zadbać o to, by było one trwałe, bez konieczności przestawiania głośników w inne miejsca.