Kim jest audiofil i dlaczego jakość muzyki jest tak ważna

08-04-2022

Jakość dźwięków jest niezwykle istotna nie tylko w przypadku słuchania ulubionej muzyki, lecz także podczas oglądania filmów, seriali czy programów. Im płynniejszy i głębszy jest dźwięk, tym mocniej możemy wczuć się w zapis audio i poczuć go niemal wszystkimi zmysłami. Aspekt ten jest istotny dla każdego, jednak istnieje szczególna grupa odbiorców muzyki, dla których jakość dźwięków jest wyjątkowo ważna. Podpowiadamy, kim jest ta grupa oraz co ją wyróżnia.

Co wyróżnia audiofilów?

Chcąc słuchać muzyki, najczęściej dążymy do tego, aby była ona jak najlepszej jakości. Dzięki niej można się zrelaksować, odpocząć od codziennych obowiązków oraz rozwijać wyobraźnię. Rozrywka ta przeznaczona jest dla wszystkich, bez znaczenia jest tutaj płeć, wiek, wykonywany zawód czy pochodzenie. Niezależnie od gatunku, jakość dźwięku ma niezwykle duże znaczenie podczas jej słuchania. Zupełnie inaczej odbieramy tony wychodzące z dobrej jakości zestawu audio, a w inny sposób brzmieć będzie muzyka z niskiej jakości słuchawek dousznych. W zależności od wrażliwości słuchowej, różnica ta będzie zauważalna dla każdego w innym stopniu.

Na samym szczycie tej skali znaleźć można audiofilów. Kim są? Nazwę tej grupy osób można rozbić na dwa człony – pierwszą „audio” tłumaczymy z łaciny jako „słyszę”, z kolei „philos” w języku greckim oznacza „kochający”. Bezpośrednio zatem audiofilem nazwać możemy osobę, która kocha dźwięki, szczególnie te wysokiej jakości. Osoba taka wykazuje ogromne zainteresowanie jakością, z jaką odtwarzane są dźwięki. Z tego powodu osoba taka ma skłonności do zakupu najwyższej klasy sprzętu audio, który umożliwia otrzymanie dźwięku w najwyższej możliwej jakości.

   Reasumując, audiofilem nazwać możemy osobę, która ceni najwyższą jakość dźwięku, a przez to celuje w najlepsze sprzęty odtwarzające, często bardzo drogie. Te dwa aspekty najczęściej idą ze sobą w parze, ponieważ nie często spotkać można efektowny sprzęt w przystępnej cenie. Zestawy audio są najczęściej wieloelementowe, dlatego często ich zakup może wiązać się z dużymi wydatkami. Niemała cena sprzętu nie powstrzymuje jednak audiofilów przed czerpaniem przyjemności ze słuchania najlepszej jakości muzyki. 

Czy bycie audiofilem to coś złego?

Wciąż można spotkać się z krzywdzącym przekonaniem, które panuje wśród wielu osób, że audiofil to osoba, która wydaje zbyt duże kwoty na sprzęt audio, ciągle goni za nowościami i rywalizuje z innymi. Twierdzenie to ma jednak niewiele wspólnego z prawdą i może być niezwykle krzywdzące. Audiofil czerpie większą niż standardowa przyjemność ze słuchania muzyki wysokiej klasy i słyszy o wiele więcej, niż osoba bez wysoko rozwiniętej wrażliwości słuchowej. Z tego powodu drobne dźwięki niezauważalne dla większości, dla niego mogą mieć kluczowe znaczenie. 

Sprawa wygląda podobnie w wielu dziedzinach. Fan kuchni włoskiej bez problemu rozróżni smak wysokiej jakości oliwy od tej najtańszej. Dla konesera win różnica między tanim trunkiem a kilkuletnim winem z dobrego szczepu będzie kolosalna, mimo że osoby niezaznajomione z tematem nie będą w stanie jej zauważyć. Z dźwiękiem sytuacja wygląda identycznie. Jeśli dla kogoś jest on wyjątkowo ważny, dlaczego chęć czerpania większej przyjemności ze słuchania będziemy nazywać fanaberią? 

Posiadacze wyjątkowo dobrego słuchu to najczęściej osoby związane z muzyką, czy to z zamiłowania, czy zawodowo. Są w stanie wychwycić każdą zmianę w zestawie lub nawet przemieszczenie któregokolwiek z elementów. Jakość  kolumn, źródeł czy nawet przewodów będzie dla nich niezwykle istotna tak jak ich położenie w pomieszczeniu. Sprzęt ten faktycznie nie należy do najtańszych, jednak odpowiednie parametry sprawiają, że doznania słuchowe są jeszcze lepsze. 

Dlaczego jakość dźwięku jest tak istotna? 

Otacza nas masa sprzętu, dzięki któremu możemy słuchać muzyki. Czynność tę wykonywać możemy z wykorzystaniem telewizora, komputera i smartfona, a nawet w trakcie podróży samochodem. Nowoczesne technologie umożliwiają strumieniowanie muzyki bez wykorzystania przewodów, z użyciem łączności Bluetooth czy Wi-Fi. Coraz częściej muzyka towarzyszy nam nie tylko w domowym zaciszu. Mnogość odtwarzaczy sprawia, że cieszyć się nią możemy również podczas spaceru, jazdy komunikacją miejską oraz w praktycznie każdym innym miejscu. Muzykę możemy pobrać na nasze urządzenie lub korzystać z serwisów streamingowych. Coraz rzadziej wykorzystywane są natomiast, jeszcze kilka lat temu niezwykle popularne nośniki, takie jak płyty CD czy kasety.

Na jakość dźwięku tego typu nagrań wpływ ma niezwykle dużo czynników. Od jakości połączenia, przez klasę telefonu czy komputera po sprzęt audio, którym dysponujemy. Jeszcze kilka lat temu jakość dźwięku z urządzeń mobilnych pozostawiała wiele do życzenia, jednak rozwój technologiczny sprawił, że sytuacja ta z roku na rok wygląda coraz lepiej. Mimo wszystko, słuchanie muzyki przez słuchawki najczęściej wybierane jest z wygody czy konieczności, ponieważ nie można porównać tego do dźwięku wydobywającego się z wysokiej klasy sprzętu audio. 

Dźwięki najwyższej jakości – najlepsze doznania muzyczne

Muzyka dobrej jakości jest niezwykle głęboka, pozwala wyczuć wszystkie tony i daje wrażenie obcowania ze sztuką. Efektu tego nie da uzyskać się, korzystając ze słuchawek w tramwaju pełnym ludzi i dźwięków. Często odtwarzając ulubioną piosenkę na sprzęcie audio wysokiej klasy, odkrywamy dźwięki, które wcześniej były dla nas niezauważalne, a które sprawiają, że muzyka nabiera drugiego dna. Skoro taka zmiana możliwa jest do spostrzeżenia przez każdego, dla audiofila będzie ona kilka razy wyższa. Z tego powodu osoby te często decydują się na nierzadko drogi sprzęt wysokiej klasy, dzięki któremu przyjemność czerpana z muzyki będzie dla nich nieporównywalnie wyższa.