Jaki sprzęt dla audiofila?

08-04-2022

Jakość dźwięku jest niezwykle istotna dla każdego, istnieje jednak szczególna grupa odbiorców, dla których jest ona nad wyraz ważna. Audiofile, bo o nich mowa, to osoby wyjątkowo wyczulone na jakość dźwięku i sprzętu audio. Dlatego decydują się oni na rozwiązania mogące dostarczyć maksymalną dozę wrażeń podczas słuchania ulubionej muzyki. Wszystkie elementy wchodzące w skład zestawu audio są bardzo istotne, tak samo jak ich ustawienie w pomieszczeniu, które ma ogromny wpływ na rozchodzenie się dźwięków. Podpowiadamy, jaki sprzęt dla audiofila wybrać. 

Kim jest audiofil?

Audiofil, najprościej mówiąc, jest osobą, która uwielbia dźwięk. Jej celem jest dążenie do słuchania muzyki o możliwie najlepszej jakości dźwięku, który przypominał będzie ten naturalny. Osoba ta poświęca osiągnięciu swojego celu wiele czasu i uwagi, a znalezienie dla niej sprzętu idealnie dopasowanego do jej potrzeb, uznać może za jedną z najważniejszych spraw. Proces ten opiera się na wielu testach i próbach. Audiofile wiedzą, że brzmienie nie zależy wyłącznie od kolumn głośnikowych, ale również od ich rozmieszczenia w pomieszczeniu odsłuchowym, czy też zastosowania odpowiedniego toru zasilania poszczególnych elementów systemu. 

Pasja do sprzętu audio zaczyna się najczęściej od fascynacji muzyką. Jej różnymi gatunkami i stylami. Na początku audiofil rozpoczyna od słuchania utworów różnych wykonawców, chodzenia na koncerty czy kolekcjonowania płyt. Następnie pasja ta zamienia się w chęć słuchania muzyki dokładniej, mocniej i wyraźniej niż dotychczas, starając się odtworzyć jej naturalne brzmienie, możliwie jak najbliżej oryginalnej wersji studyjnej. W tej pogoni warto jednak nie zatracić przyjemności z samej czynności słuchania muzyki. To ona łagodzi obyczaje, pozwala się odstresować, być bliżej kultury i odkrywać nieznane dotąd obszary. Pamiętajmy, że sprzęt jest jedynie narzędziem do słuchania muzyki, jednak zadbanie o jego wysoką jakość może tę czynność znacznie umilić.

Ile kosztuje profesjonalny sprzęt audio?

W dzisiejszych czasach muzyki można słuchać z wielu urządzeń, zarówno tych mobilnych, jak i stacjonarnych. Do odtwarzania dźwięku na wysokim poziomie przystosowane są telefony komórkowe, tablety, laptopy, telewizory i komputery. Poza korzystaniem z wbudowanych głośników, użytkownicy mogą również używać słuchawek przewodowych lub łączących się za pośrednictwem Bluetooth. Dodatkowo do słuchania muzyki niepotrzebne są już kasety czy płyty, ulubione utwory pobierać możemy bezpośrednio na urządzenie lub korzystać z platform streamingowych. Tak szeroki wybór sprawia, że muzyki słuchać może każdy, zarówno w domowym zaciszu, jak i w podróży czy trasie. 

Mimo to, żadne słuchawki czy wbudowane głośniki nie zastąpią dźwięku wysokiej jakości sprzętu audio wyposażonego we wszystkie niezbędne elementy, takie jak kolumny oraz odpowiednią elektronikę. Wybierając sprzęt wysokiej klasy, uzyskamy przestrzenny dźwięk, dzięki któremu możemy poczuć się jak podczas koncertu ulubionego zespołu. Takie doznania są doceniane przez wszystkich, jednak w szczególności audiofile są w stanie wykryć niuanse płynące z wybrzmiewania poszczególnych dźwięków.

Ceny zestawów audio różnią się od siebie w zależności od wielu czynników. Te najtańsze zakupić można za cenę około 2 000 złotych, jednak korzystając z nich, nie można mieć wygórowanych oczekiwań. Górna granica nie istnieje, ponieważ sprzęt można uzupełniać o coraz to nowsze elementy pozwalające na coraz więcej. Wszystko zależy od potrzeb i preferencji słuchacza oraz tego, jakie są jego oczekiwania i jaki ma gust. Pamiętajmy, aby wielkość kolumn głośnikowych dopasowywać także do wielkości pomieszczenia odsłuchowego. Do nagłośnienia dużego pokoju czy sali koncertowej potrzebny będzie dużo mocniejszy sprzęt, niż w przypadku niewielkiej kawalerki. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając sprzęt audio?

Przy wyborze zestawu warto przeanalizować także źródło, z którego będziemy korzystać. Zupełnie inaczej skomponowany będzie zestaw do odtwarzania dźwięku z komputera czy telewizora, a inaczej, jeśli chcemy korzystać z płyt kompaktowych lub winylowych. Im więcej możliwości przewidujemy, tym bardziej rozbudowany będzie nasz zestaw. Warto również rozważyć opcję zakupu wielofunkcyjnego odtwarzacza, na przykład takiego z wbudowanym tunerem, odtwarzaczem sieciowym oraz łącznością Bluetooth.

Każdy system audio powinien składać się z kilku podstawowych elementów. Jednym z ważniejszych poza wzmacniaczem jest źródło, czyli na przykład odtwarzacz CD czy gramofon, z którego przesyłany będzie dźwięk.

Często systemem audio nazywane są także kina domowe, jednak osoby ceniące wysoką jakość dźwięku zauważą, że te zestawy, które świetnie radzą sobie z filmami czy serialami, niekoniecznie nadają się do słuchania muzyki. To rozwiązanie sprawdzi się raczej u osób ceniących seanse czy nagrania z koncertów, dla audiofilów zdecydowanie polecamy systemy dwukanałowe, czyli stereo. 

Jaki sprzęt audio będzie dobry dla audiofila?

Słuchanie muzyki dostarczającej najlepszych doznań możliwe jest do uzyskania tylko z wykorzystaniem wysokiej jakości sprzętu. Nie będzie odkrywczym stwierdzenie, że dla osób ceniących sprzęt o wysokiej jakości najlepszy będzie… sprzęt stereo cechujący się wysoką jakością dźwięku. Jego poszczególne elementy powinny tworzyć razem spójną całość i emitować naturalny, głęboki dźwięk o zróżnicowanych tonach. 

Firm produkujących sprzęt audio z myślą o audiofilach nie ma tak naprawdę zbyt wiele. Najczęściej są to przedsiębiorstwa stworzone przez pasjonatów muzyki, którzy chcą zaspokoić potrzeby sobie podobnym. Więcej propozycji, już w ofercie mainstremowej, którą można znaleźć w każdym sklepie RTV, znaleźć można dla początkujących audiofilów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z dźwiękami na najwyższym poziomie. 

Jedną z marek dla doświadczonych audiofilów, jest Audio Physic, czyli niemiecka firma oferująca kolumny głośnikowe wykonane z dbałością o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Ich każdy element został drobiazgowo zbadany tak, aby zapewnić odbiorcom najwyższą jakość dźwięku. Dla profesjonalistów polecamy sprzęt marki PMC, która to od blisko trzydziestu lat tworzy sprzęty, które służą specjalistom w branży audio oraz audiofilom. Unison Research to z kolei firma polecana każdemu, kogo interesują najwyższej klasy wzmacniacze, odtwarzacze oraz kolumny głośnikowe.